Mida kinkida lapsele jõuludeks?

Minu jaoks on jõuluaeg olnud üks toredamaid aegu nii lapse kui täiskasvanuna. Mõlemal juhul seetõttu, et pühad annavad vaba aega perega veetmiseks ja puhkust tavapärasest kooli- ja tööelust. Sellele mõeldes annan soovitusi erinevateks laua- ja kaardimängudeks ning tegevusteks, mille abil pimedaid õhtuid koos perega sisustada. Siinkohal võid leida ka ideid laste jõulukingitusteks.

Lapsena sõitsime jõuludel alati Saaremaale vanaema juurde. Tolleaegsed jõulud seostuvad praksuva tulega pliidi all, vanaema küpsetatud pannkookidega ja tema mehe püütud angerjaga jõululaual. Me käisime merel nii suusatamas kui uisutamas ja ehitasime õue peale lumest krokodille, mille peal pärast liugu lasta. Seega esimene soovitus on, et veeda perega aega väljas.

Täiskasvanuna seostuvad jõulud mulle piparkookide küpsetamise, kuuma hõõgveini joomise ning perega lauamängude mängimisega. Sellepärast paningi kokku nimekirja oma lemmikutest lauamängudest, mida lastega koos on tore mängida.

Soovitused on jagatud vanuse järgi gruppiudesse. Mängud, mis sobivad mängimiseks koos mudilastega ja lauamängude soovitused koos mängimiseks vanemate laste ja noortega. Postituse kirjutamise hetkel ma paari enda lemmikut kuskilt Eesti e-poest ei leidnudki. Lingid võivad viia ka tootja lehele ja tegelikult võib alati tellida ingliskeelseid variante Amazonist või mujalt.

Lauamängude soovitused 2- kuni 7-aastastele lastele

1. Väike ring
2. Mõmmid ja maasikad
3. Playdoh
4. Piratatak
5. Seitse perekonda
6. Outfoxed
7. Lauamäng Ramsés
8. Nõiakatel
9. Tähelepanelik päkapikk
10. Om nom nom

Lastella jõulukingituste soovitused

Kolm esimest soovitust on sobilikud mängimiseks koos kõige väiksematega. Väike ring on lihtne ja kiire täringumäng, kus täringu tahkudeks on hoopiski värvid ja võitja on see, kelle loom jõuab esimesena teekonna lõppu. Kes pole veel Mõmmid ja maasikad mängu mänginud, siis maasikate ajamine nööri otsa on isegi täiskasvanule hea rahustav tegevus. Lastel aitab mäng aru saada numbritest ja õpetada liitmist ja lahutamist.

Playdoh ei ole ju lauamäng? Olen enda lastele koju varunud erinevaid  vormide komplekte ja ostan vajadusel lihtsalt voolimismassi juurde. Meie laste lemmik on juuksurikomplekt. Lapsed voolivad ja meisterdavad tavaliselt koos täiskasvanutega. Võiks öelda, et voolimismass on nii mõnigi kord asendanud lauamänge. Koristamiseks on Playdoh väga hea, kuna väiksemad tükid tahkuvad ja neid on hiljem kerge eemaldada. Lastele tuleb muidugi meelde tuletada, et mängimise lõppedes tuleb voolimismass topsi tagasi panna, et ka järgmised korrad oleks neist rõõmu.

Ühele meie lastest kingiti sünnipäevaks kaardimäng Piratatak (vanusele 5+). Minu isiklik lemmik neist kõigist soovitustest. Eesmärk on esimesena ehitada valmis laev, kuid kaasmängijad võivad sult juppe ära osta või hoopiski piraadid sind röövida.  Vaja läheb nii strateegiat kui õnne. Mängu kestus on minu meelest täpselt paras- u.15 minutit. Mängida on tore nii kahekesi kui mitme mängijaga. Tihti mängime seda mängu enne magama minekut lisategevusena muinasjutule lisaks. Emana saad aretada strateegiat, kuidas laps võita saaks, et uni eriti magus tuleks.

Kaardimängus Seitse perekonda tuleb sul kaaslastega kaarte vahetades kokku koguda seitse viieliikmelist perekonda. Minu poja üks lemmikmänge. Minu enda jaoks jääb mäng natukene ühetaoliseks, aga lastele kuidagi väga meeldib. Saaks soovitada ka just noorematele 4- ja 5-aastastele. Kui meie pere viieaastaselt küsida, mida tema mängida soovib, siis valib ta tihti just selle kaardimängu.

Detektiivimängu Outfoxed  võid mängida lõputult ja mängu tulemus ja vihjed varieeruvad. Sinu ülesanne meeskonnana on tabada kanavaras ja vaja läheb vihjete meelde jätmist ning tähelepanu. Sobilik minu meelest kooliealistele.

Lauamäng Ramsés on neist soovitustest kõige kallim, aga minu teine lemmik nimekirjast. Võitjaks osutub mängija, kes leiab kõige enam Vaarao aardeid. Sulle peab meelde jääma ohutu tee varanduseni ning see tee on iga mäng erinev. Mõneti sarnaneb nagu labürindi läbimisega. Sobib kooliealistele ja põnev on mängida tervel perel.

Nõiakatel (vanusele 5+) on põhimõtteliselt kui miimika ja näitlemise Alias loomade ja tegelaste kohta. Mängus on väikesed lisanüansid nagu loitsimine (lisab õnnefaktori) ja igaüks võistleb iseenda eest, mitte meeskonnas. Selline on päris lahe mäng, mida koos vanaema ja vanaisaga pühade ajal etelda.

Tähelepanelik päkapikk (vanusele 4+) on jõulutemaatiline mälu ja tähelepanu treeniv mäng. Kiiruse peale peab laps leidma ja eristama värve, mustreid ja kujundeid. Kõige rohkem päkapikke kokku kogunud mängija on võitja. Kiire, lihtne ja põnev.

Kui sa soovid toetada eestlasest mänguloojat Meelis Looveeri, siis soeta endale Om nom nom. Lihtne, kiire ja visuaalselt äge mäng, mis sobib ka eelkooliealistele. 

Lihtsad mängud, milleks midagi ostma ei pea on meie peres aga järgmised:

  • Lapsed mängivad koos vanaisaga laevade pommitamist ja lahendavad sudokusid veebis.
  • Mängime asjade peitmist, kus siis vihjeid otsimiseks antakse sõnadega külm, kuum, tulikuum.
  • Lihtsad kaardimängud nagu päikeseratas, botiknoi ja linnade põletamine on klassikud.

Lauamängude soovitused vanusele 8+

1. Dixit Odyssey
2. Bohnanza
3. Monopoly BID
4. 6. võtab!
5. We will rock you

 

Lauamängude soovitused lastele

Lauamängu Dixit tutvustas meile perekonnatuttav, kes külla tulles mängu kaasa tõi, et me koos seda mängida saaksime. Mäng on loodud 2008 aastal ja siiani populaarne ning seda ka põhjusega. Soovitan just muretseda endale Odyssey versiooni, kuna see mäng võimaldab mängida kuni 12 mängijal. Reeglid üle 6 mängija korraga on natuke keerulisemad. Mängu eesmärk on ära arvamiseks pilt esitada ning seda kirjeldada sõnapaari, lause vms abil. Punkte saad siis, kui vähemasti üks mängija selle ära arvab, samas ei tohi kõik mängijad seda pilti ära arvata. See on hea mäng eri vanuses mängijatele, kuna vanus ei pruugi piltide ära arvamisel siin edu sulle anda. 

Kaardimäng Bohnanza kingiti meile. Kui ma alguses proovisin reeglite rägastikust aru saada, siis tundus keeruline mäng. Eeldasin, et ilmselt rohkem kui kord,me seda ei mängi. Aga tegelikult peale läbi mängimist ei tundu enam reeglid rasked. Mäng on põnev, kuna enne lõppu ei saa olla ka kindel, kes võita võiks. Mäng meeldis lastele nii hästi, et see on üks kaardimängudest, mida nad omapäi ise välja võtavad ja mängivad.  

Meie lastele meeldib väga mängida Monopoly täisversiooni, kuid tihti venib see mäng meie peres mitmele päevale, sest lihtsalt ei ole aega tervet mängu ühekorraga läbi mängida. Monopoly BID on aga suurepärane võimalus sarnast mängu mängida poole tunniga. Meie pere kuueaastane kiidab mängu väga ja oli väga rõõmus, et jõuluvana tema kingikotti selle pistis. 

6. võtab! on kaardimängu, kus laod kaarte nelja ritta. Teatud kordadel pead aga ridu üles korjama ja üles võetud kaardid on sulle miinuspunktideks. Seega pead oma kaarte strateegiliselt ritta laduma. Lihtne kiire, lõbus ja sobib numrbite armastajtele.

Muusikapala We will rock you rütmis teed sulle määratud käemärki ja järgmisel korral annad teise mängija käemärgiga edasi mängukorra. Iga eksimus teeb järgmise ringi keerukamaks, kuna eksija annab oma käemärgi sulle ja nii on sul juba kaks käemärki. Sobilik samuti eri vanuses mängijate jaoks ja täiskasvanute puhul ka hea peomäng. 

Lauamängude soovitused vanusele 10+

1. Camel Up
2. Kvedlinburgi soolapuhujad
3. Colt Express
4. 5 sekundit
5. Touché
6. Splendor
7. Sequence
8. Tangram
9. Black Stories
10. The mind

Lastella jõulukingituste spoovitused

Järgnevad mängud on ajaliselt kauem kestvad ja keerulisemad, paljud neist soovitusliku vanusega 10+.

Minu üks lemmikuid lauamänge on Camel Up. Parajas koguses strateegiat ja õnnefaktorit. Visuaalselt ilus ja huvitav lahendus. Mängu keskel on püramiid, mille abil veeretad täringuid. Panustad, milline kaamel võiks võidusõidu võita, aga see ei olegi nii lihtne kui esialgu tundub. Oleme seda erinevates seltskondades mänginud ja alati on olnud lõbus.

Mitmeid auhindu võitnud mäng Kvedlinburgi soolapuhujad on adrenaliinitekitav ja lõbus õnne proovile paneku mäng. Sinu eesmärk on pruulida nõiajooke lisades nõiapotti üks koostisosa korraga. Kuid kuna sa tõmbad koostisosi pimedalt võid ka nõiajoogi ära rikkuda. Mängitakse üheksa vooru ja võidab mängija, kellel on kõige rohkem võidupunkte.

Colt Expressis toimub mängulaua asemel tegevus 3D-rongivagunites. Sinu eesmärgiks on olla bandiit, kes suudab rongilt ärandada suurima summa enne käikude lõppu. Mängu eripära on, et käike planeeritakse ette. See mäng on natukene lihtsakoelisem ja sobiks ilmselt ka lastega mängimiseks lihtsalt lõbu pärast.

Seltskonnamänguks sobib hästi 5 sekundit. Tegemist on omamoodi sõnamänguga, kus sa pead 5 sekundi jooksul nimetama kolm asja valitud kategooriast. Kiirelt öeldes pakuvad mängijad nii mõnigi kord naljakaid vastuseid, mis mängule vuuki juurde annab. Vaheldus strateegilistele mängudele.

Lauamäng Touché on senistest soovitustest sobilik ka alles kooli läinud lapsele, strateegia osa ei ole nii keeruline ning õnnefaktor võib mängukäiku muuta. Sinu ülesanne on moodustada laua peal mustreid, kuid saad ka vastase kujundite tekkimist takistada.

Splendor on žetoonide kogumise ja kaartide ostmise mäng. Kiiresti seadistatav ja lihtsate reeglitega mäng, aga ometi selles meister olemiseks pead mängu mitmeid kordi mängima. Hea mäng seega korduvalt ja korduvalt mängimiseks.

Mängus Sequence pead sa mängulauale saama  viiese järjestuse horisontaalselt, vertikaalselt või diagonaalselt. Samuti hea mäng erinevas vanuses mängijatele.

Meie peres on üks äge Tangram võistlusmäng. Mängida saad kuni neljakesi. Võtad kaardi ja kõik proovivad oma tükkide abil esimesena kujundit kokku saada. Kes saab esimesena kokku, saab kaardi endale. Ja lõpuks saate vaadata, kes kõige rohkem kaarte kogus. Kahjuks ei suutnud seda hetkel Eesti e-poodidest leida, aga antud mängu võid ükskõik mis keeles kuskilt tellida.

Black stories ja The mind on mõlemad täiesti erisugused mängud. Black stories on mõttemäng, kus üks mängija loeb ette stsenaariumi ja teab vastust ning teised proovivad küsimuste abil leida tee lahenduseni. Hea ajaveetmine näiteks autosõidul teel maale vanaema juurde. The mind on täiesti harjumatu mäng. Mängu mängimiseks pead kaasvõistlejate mõtteid lugema. Proovige, teistmoodi kogemus, aga vahel reaalselt õnnestub.

Lisamõtteid ajaveetmiseks ja kingitusteks võid leida meie blogipostitustest kingisoovitusi poistele ja  kingisoovitusi tüdrukutele.

Kingitusteks sobivad laste tegevuskomplektid

Tee ise komplektid

Tee ise kummikarud! sinu valik

15,99 17,99 
15,99 17,99 
15,99 17,99 
18,99 20,99 
10,99 13,99 
15,99 17,99 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Parema kasutuskogemuse jaoks kasutame lehel küpsiseid